Ždaňa

Erb obce Ždaňa

Počet obyvateľov: 1 365
Rozloha: 551 ha

Adresa Obecného úradu: Jarmočná 118/4, 044 11 Ždaňa
Telefón: 055 / 698 00 21
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.zdana.sk

Informácie o obci

Obec Ždaňa sa rozprestiera na rozhraní Košickej kotliny a Slanských vrchov, pri toku riek Hornád a Olšava. Prvá písomná zmienka o vzniku obce siaha do roku 1222, kedy vystupovala pod názvom villani Sudan. Avšak toto územie bolo obývané už v mladšej dobe bronzovej, o čom svedčia napríklad nálezy mečov z tohto obdobia.
Ždaňa bola kedysi veľmi dôležitou dedinou, nakoľko cez ňu viedla cesta, ktorá bola pre okolie považovaná za akúsi hlavnú tepnu. Obyvatelia obce sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom, ktorému priali aj externé vplyvy vďaka dobrej lokalizácii obce.

Stavovský odboj v priebehu 17. a 18. storočia ako aj morová epidémia sa podpísali na rapídnom poklese počtu obyvateľov v obci. Tento stav však netrval veľmi dlho a obec sa postupne doosídľovala, predovšetkým poddanými, ktorí mali rímsko – katolícke vierovyznanie. Výhodná poloha obce – na križovatke štyroch ciest ju predurčila aj k tomu, že v období konca 19. a začiatkom 20. storočia bola sídlom okresného úradu. Obec disponovala aj väznicou, ktorá prislúchala okresnému súdu. Už v týchto časoch bola Ždaňa veľmi vyspelou obcou, mala svojho lekára, lekáreň, obchody a taktiež aj živnostníkov.

V obci sa nachádzajú dva kostoly. Kostol reformovanej cirkvi, pôvodná tolerančná jozefínska stavba z poslednej tretiny 18. storočia s dodatočne pripojenou vežou a rímsko – katolícky kostol Panny Márie Pomocnice pochádzajúci z roku 1907. Bola to pôvodne secesná stavba s prvkami neoromantizmu, prestavba na súčasnú modernú podobu sa uskutočnila v roku 1982. Terajšia veža bola postavená v r.1993.

Charakteristika erbu

Ždaňa erb

Motív erbu pochádza z obecnej pečate, ktorej história je datovaná do roku 1786 a zobrazuje motív prírody.

Samotný erb obce je tvorený zeleným štítom, v ktorého spodnej časti je vyobrazený strieborný múr, spoza ktorého vyrastajú dva listnaté stromy zlatej farby.

contentmap_plugin

Tags: Ždaňa

mas loga