Vyšná Myšľa

Erb obce Vyšná Myšľaa

Počet obyvateľov: 969
Rozloha: 887 ha

Adresa Obecného úradu: Hlavná 60, 044 15 Vyšná Myšľa
Telefón: 055 / 694 38 04
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.vysnamysla.sk

Informácie o obci

Obec Vyšná Myšľa je situovaná na úpätí Slanských vrchov v blízkosti rieky Olšava. Prvá písomná zmienka o obci je datovaná do roku 1325, no samotné územie obce bolo osídlené už aj pred týmto rokom. Na území Vyšnej Myšle sa našli prehistorické nálezy už z doby bronzovej.

V období stredoveku bola na území Vyšnej Myšle pretrhnutá kontinuita Slovákov a obec bola značne pomaďarčená. Spätné poslovenčovanie obyvateľstva nastalo postupne v priebehu 18. a 19. storočia. Obyvatelia sa v tých časoch živili prevažne poľnohospodárstvom ale aj drobnými remeslami.

V roku 1890 zachvátil obec veľký požiar, pri ktorom utrpela značné škody a bolo zničených veľa majetkov. Požiar sa nevyhol ani miestu stretávania sa veriacich – drevenému kostolíku s drevenou zvonicou. O štyri roky neskôr, v roku 1894 bola postavená nová dominanta obce rímsko – katolícky kostol, ktorá prešla v roku 1984 rekonštrukciou a rozšírením. Vo veži kostola sú umiestnené tri zvony - veľký zvon s priemerom 40 cm - stredný zvon s priemerom 25 cm a malý zvonček.

Charakteristika erbu

Vyšná Myšľa erb

Motív erbu obce Vyšná Myšľa pochádza z obecnej pečate z roku 1784 a nesie sa v duchu poľnohospodárstva a prírody.

Samotný erb je tvorený červeným štítom, v ktorého spodnej časti je vyobrazená zelená trávnatá lúka, na ktorej leží poľnohospodárske náradie striebornej farby – lemeš a čerieslo. Vo vrchnej časti erbu stojí na zelenej lúke strieborný vták, ktorý v zlatom zobáku drží striebornú rybu a po jeho ľavej strane je vyobrazený zelený listnatý strom. V strede vrchnej časti erbu sú vyobrazené tri šesťcípe hviezdy zlatej farby.

contentmap_plugin

Tags: Vyšná Myšľa

mas loga