Vyšná Hutka

Erb obce Vyšná Hutka

Počet obyvateľov: 438
Rozloha: 362 ha

Adresa Obecného úradu: Obecný úrad Vyšná Hutka, Košice 18 040 18
Telefón: 055 / 685 23 05
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.vysnahutka.sk

Informácie o obci

Obec Vyšná Hutka je situovaná v juhovýchodnej časti Košickej kotliny, na brehu rieky Torysa. Prvá písomná zmienka hovoriaca o formovaní a vzniku obce pochádza z roku 1293.

Pôvodní obyvatelia sa živili tradičným poľnohospodárstvom, no väčšina pracovala v hutách, kde liali železnú rudu. Výrazným medzníkom pre obec a jej pôvodných obyvateľov bol rok 1600, kedy sa obec zosunula zo svahu, na ktorom boli postavené príbytky. V dôsledku veľkých otrasov bola celá obec zničená a obyvatelia sa odsťahovali na neznáme miesto. Okolo roku 1700 sa územie obce začalo znova zaľudňovať a to na základe výzvy grófa z obce Barca, ktorý mal na tomto území majetky a les. Až do revolúcie prebiehajúcej počas rokov 1848 – 1849 boli obyvatelia poddaný a skoro všetok svoj čas trávili na panskom. V roku 1933 bola v obci zriadená prvá škola s povinnou dochádzkou žiakov, v ktorej sa vyučovali predovšetkým hospodárske predmety.

V strede obce bola postavená v druhej polovici 19. storočia drevená zvonica, ktorá nahrádzala kostol, ktorý v obci nebol. Vedľa nej stoji kríž z roku 1864. V roku 1966 si ľudia z obce urobili zbierku a z týchto peňazí starú zvonicu rozobrali a na jej mieste vybudovali malý murovaný kostolík s kapacitou 20 – 25 miest, v ktorom sa konali bohoslužby až do roku 1996.

Charakteristika erbu

Vyšná Hutka erb


Motív erbu pochádza z pečate obce z 18. storočia a znázorňuje roľníctvo, zamestnanie a dobytok.

Erb obce je tvorený červeným štítom, v ktorého spodnej časti je situovaná zelená lúka, na ktorej je vyobrazený mladý býk zlatej farby so striebornými kopytami a parožím. Nad ním je vyobrazená mužská postava v striebornom odeve, so zlatými vlasmi a topánkami, ktorá kľači na pravom kolene a za pomoci strieborného kosáka so zlatou rukoväťou kosí obilie zlatej farby.

contentmap_plugin

Tags: Vyšná Hutka

mas loga