Trstené pri Hornáde

Erb obce Trstené pri Hornáde

Počet obyvateľov: 1 532
Rozloha: 1 290 ha

Adresa Obecného úradu: Osloboditeľov 118, 044 11  Trstené pri Hornáde
Telefón: 055 / 698 01 67
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.trsteneprihornade.ocu.sk

Informácie o obci

Obec Trstené pri Hornáde je situovaná v juhovýchodnej časti Košickej kotliny, na styku so svahmi Slanských vrchov, neďaleko štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Prvá písomná zmienka o obci siaha do roku 1270, no na tomto území boli objavené archeologické nálezy dokazujúce jeho osídlenie už v paleolite.

Do konca 13. storočia sa v obci vystriedalo viacero zemepánov. Obec do druhej polovice 13. storočia patrila ku kráľovskému hradu Abaujvár pod názvom Saka. Počas tatárskych vpádov, približne v roku 1241 sa dedina úplne vyľudnila.

V tých časoch bol pri moci kráľ Štefan V., ktorý v roku 1265 neobývané územie obce daroval svojim služobníkom a kastelánovi hradu Tubul, ktorý sa postarali o opätovné zaľudnenie obce maďarským obyvateľstvom. Ďalšie vyľudnenie obce nastalo po skončení povstania F. Rákocziho a vďaka dôsledkom morovej epidémie začiatkom 18. storočia. Postupný príliv obyvateľstva, najmä slovenského nastal znovu po roku 1720. Pôvodné obyvateľstvo obce sa živilo predovšetkým poľnohospodárstvom ale aj kováčstvom. Na území obce žili aj šikovní remeselníci, zaoberajúci sa stolárstvom, obuvníctvom ale aj kopaním studní. Miestne ženy boli vychýrené tkáčky, ktoré svoje výrobky vytvárali predovšetkým z konopnej priadze.

Dominantou obce je gotický rímsko – katolícky kostol svätej Anny s bohatými vnútornými freskami, ktorého počiatky siahajú pravdepodobne do začiatku 15. storočia. V areáli kostola sa nachádza hrobka rodu Soósovcov a severne od kostola sa rozprestiera historický židovský cintorín.

Charakteristika erbu

Trstené pri Hornáde erb

Motív erbu obce pochádza z pečate obce, ktorej história a vznik sa datuje do 18. storočia a zobrazuje náboženský motív.

Samotný erb obce je tvorený modrým štítom, v ktorého spodnej časti je umiestnený hrubší zlatý pás, na ktorom stojí kostol striebornej farby so zlatou strechou a zlatým krížom. Pred kostolom je vyobrazený orol striebornej farby so zlatými pazúrmi a zobákom zlatej farby.

contentmap_plugin

Tags: Trstené pri Hornáde

mas loga