Sokoľany

Erb obce Sokoľany

Počet obyvateľov: 1 294
Rozloha: 385 ha

Adresa Obecného úradu: Sokoľany č. 193, 044 57 Haniska
Telefón: 055 / 693 02 05
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.sokolany.ocu.sk

Informácie o obci

Obec Sokoľany sa rozprestiera na juhu Košickej kotliny na Sokolianskom potoku, v ktorej bezprostrednej blízkosti sa nachádza veľký priemyselný podnik. Prvá písomná zmienka pochádza z rokov 1260, v ktorej obec vystupuje ako osada Zakál.
V roku 1652 pričinením Turkov obec Sokoľany úplne vyhorela. Časť obyvateľov, predovšetkým ženy boli odvedené do zajatia, ostatným sa podarilo ujsť do lesov nachádzajúcich sa severne od obce, kde sa skrývali až do ich odchodu. Opätovné zaľudnenie obce nastávalo postupne až po úplnom vyhnaní Turkov. V tých časoch bola obec majetkom rodiny Kormošovej.

V druhej polovici 18. storočia zaznamenalo v obci poľnohospodárstvo prudký rozmach. Na základe pozemkovej reformy prebiehajúcej v roku 1764 bola niektorým poddaným a slobodným roľníkom pridelená pôda. Na tieto účely bol vyklčovaný aj les nachádzajúci sa severne od obce a bol premenený na ornú pôdu.

V katolíckom kostole zasvätenom Ružencovej Panne Márii môžeme nájsť jednomanuálový organ, ktorý pochádza z roku 1911. Vedľa kostola sa nachádza kaplnka, ktorú dala postaviť grófka Anna Starenbergová v roku 1838. Je tu pochovaná aj s manželom grófom Guido Starenbergom.

Pri vstupe do obce Sokoľany od susednej obce Haniska sa nachádza nádherný kaštieľ grófa Starenberga, postavený v 2. polovici 18. storočia. V súčasnosti je zrekonštruovaný a je v súkromnom vlastníctve. V jeho blízkosti rastie chránená asi 350 ročná lipa.

Charakteristika erbu

Sokoľany erb

Motív erbu obce Sokoľany sa nesie v duchu poľnohospodárstva a pochádza z obecnej pečate z roku 1850.

Erb je tvorený červeným štítom, v ktorého spodnej časti na zelenej lúke je umiestnený strieborný kosák so zlatou rukoväťou. Na lúke je vyobrazený stojací býk zlatej farby so striebornými kopytami a parožím a vedľa neho stojí muž v striebornom odeve so zlatou palicou v pravej ruke. Vo vrchnej časti erbu je vyobrazené poľnohospodárske náčinie, a to prekrížená kosa striebornej farby so zlatou rukoväťou a zlatý cep.

contentmap_plugin

Tags: Sokoľany

mas loga