Slanská Huta

Erb obce Slanská Huta

Počet obyvateľov: 235
Rozloha: 1 415 ha

Adresa Obecného úradu: Slanská Huta 68, 044 17 Slanec
Telefón: 055 / 696 83 42
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.slanskahuta.sk

Informácie o obci

Obec Slanská Huta leží v juhovýchodnej časti okresu Košice – okolie, konkrétne v členitom teréne v Slanských vrchoch. Prvá písomná zmienka o existencii obce je datovaná do roku 1772, kedy ešte nebola samostatnou obcou ale akousi kolóniou železiarov pracujúcich v miestnej sklárskej hute.

Obec sa osamostatnila v roku 1880 a patrila do majetkov panstva Slanec. Charakter obce bol prevažne poľnohospodársky a lesnícky a týmito aktivitami sa zaoberalo a živilo aj pôvodné obyvateľstvo Slanskej Huty. Samotný názov obce z historického hľadiska prechádzal niekoľkými zmenami. Dnešný názov obce sa ustálil až v roku 1927 a predchádzali mu pomenovania ako: Szalancz Huta, Szálanczi Huta, Szálanczhuta, Saláncka Huta a Sálncká Huta.

Jednou z historických zaujímavostí obce je dodnes v relatívne dobrom stave zachovaný pás betónových guľometných bunkrov, ktoré tu v rokoch 1938 – 1939 vybudovali ako ochranu hraníc vtedajšej 1. ČSR voči Maďarsku. V katastri obce Slanská Huta sa nachádza jazero Izra. Patrí do geografickej oblasti juhovýchodného úbočia Veľkého Miliča, v širšom kontexte Slanských vrchov. Jazero Izra vzniklo zosuvom pôdy. Jeho pôvodná plocha bola 3,7 hektára. Umelým zvýšením pôvodnej prirodzenej hrádze sa plocha jazera zvýšila na súčasných 5 hektárov. V okolí jazera sa nachádza viacero malých jazierok a mokradí. Pri jazere sa stretá viacero turistických značiek a cyklotrás.

Charakteristika erbu

Slanská Huta erb

Motív erbu zobrazuje tradičné zamestnania, ktorými sa obyvatelia obce kedysi živili, a to drevorubačstvo, sklárstvo a poľnohospodárstvo.

Erb obce tvorí červený štít, v ktorého spodnej časti na zelenej ploche je umiestnená vysoká sklárska pec, vedľa ktorej po oboch stranách sú umiestnené strieborné poháre na stopkách. Nad pecou je umiestnené poľnohospodárske náčinie, konkrétne strieborná sekera so zlatou rukoväťou a lemeš striebornej farby.

contentmap_plugin

Tags: Slanská Huta

mas loga