Slančík

Erb obce Slančík

Počet obyvateľov: 217
Rozloha: 330 ha

Adresa Obecného úradu: Slančík 83, 044 17 Slanec
Telefón: 055 / 696 69 74
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.slancik.sk

Informácie o obci

Obec Slančík je situovaná v južnej časti Slanských vrchov. V jej katastrálnom území vyvierajú dve rieky, a to v jej severnej časti rieka Roňava a v severozápadnej časti menšia riečka Slančík. Prvá písomná zmienka o zrode obce pochádza z roku 1270 a vznikla súčasne so Slanským hradom.

Do roku 1330 bolo majiteľom obce panstvo rodu Viliama Drugheta a približne od 17. storočia sa stala majetkom Forgáčovcov. Posledný z panovníkov rodu Forgáčovcov, konkrétne Štefan nad obcou vybudoval kaštieľ s vežou, ktorý využíval ako letovisko. Najväčšiu krízu prežila obec a jej obyvatelia po r. 1715, kedy bol Slančík takmer úplne vyľudnený z dôvodu stavovských povstaní a morových epidémií. Pôvodní obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, chovom hovädzieho dobytka a ošípaných, ťažbou dreva v lesoch, neskôr aj jeho spracovaním na píle v obci. Ženská populácia sa zaoberala tkaním kobercov a vyšívaním rôznych dekorácií do príbytkov. Niektoré z týchto ručne vyrobených výrobkov sa zachovali dodnes.

Dominantou obce je kostol, ktorý od 16. storočia kedy bol postavený ako protestantská modlitebňa prešiel rôznymi premenami. Dnes je rímsko – katolícky, zasvätený narodeniu Panny Márie. Nemenej zaujímavým je najstarší listnatý strom v obci, ktorý má viac ako 500 rokov. Obyvatelia obce mu dali názov „Dub pri krížu“.

Charakteristika erbu

Slančík erb

Motív erbu obce Slančík sa nesie v duchu prírody a pochádza z obecnej pečate z roku 1840.

Samotný erb tvorí modrý štít, v ktorého spodnej časti je vyobrazená lúka zelenej farby, z ktorej vyrastá sedem strieborných listnatých stromov, nad ktorými je umiestnené zlaté slnko s lúčmi

contentmap_plugin

Tags: Slančík

mas loga