Skároš

Erb obce Skároš

Počet obyvateľov: 1 110
Rozloha: 3 687 ha

Adresa Obecného úradu: Skároš 91, 044 11 Ždaňa
Telefón: 055 / 698 00 78
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.skaros.sk

Informácie o obci

Obec Skároš leží neďaleko krajského mesta Košice - približne 20 km, v blízkosti štátnej hranice s Maďarskou republikou. Prvá písomná zmienka o obci siaha do roku 1270 a bola majetkom Mikuláša z rodu Aba. Postupom času rod, ktorému obec Skároš patrila vymrel, a tak sa okolo roku 1335 obec dostala do majetku palatína Drugheta. V stredoveku sa nad Skárošom vypínal hrad, ktorý bol postavený z andezitu spájaného maltou. Hrad pozostával z pravidelného obvodového opevnenia s hrúbkou 150 cm. Pravdepodobne sa jednalo o šľachtický hrádok vetvy Abovcov z Nádošťu. Zánik hradu nastal asi po polovici 15. storočia. Do dnešných dní sa zachovali zvyšky základov opevnenia.

V období stredoveku bola obec výrazne pomaďarčená a slovenská kontinuita obyvateľstva tu bola pretrhnutá. Vyšší príliv Slovákov na územie obce bol zaznamenaný v 17. a 18. storočí a okolo roku 1746 sa v Skároši rozprávalo dvoma jazykmi – maďarsky, ktorý prevládal predovšetkým u kalvínov a slovensky. Názov obce, pod ktorým ju poznáme dnes sa ustálil okolo roku 1906. Jeho názov sa však profiloval počas niekoľkých storočí a predchádzali mu názvy ako napríklad: terra Skarus, poss Scarus, Eskarus, Izkaros a Szkáros.

Obec Skároš bola oslobodená 16. decembra 1944 ako prvá obec v okrese Košice – okolie. Na pamiatku obetiam druhej svetovej vojny bol v obci vybudovaný Pamätník obetiam druhej svetovej vojny. V prírodnom múzeu sa nachádzajú zaujímavé exponáty – sovietsky tank T 34, húfnice a protitankové delo. Hodnotnou stavbou v obci je kostol reformovanej cirkvi, ktorý bol postavený v roku 1792 ako tolerančná modlitebňa bez veže, v neskoršom období bol viac krát prestavaný. Zaujímavým je aj klasicistický kaštieľ postavený koncom 19. storočia, ktorého stavbu projektoval Arpád Jakab, ktorý spolu s bratom Gejzom o tri roky neskôr postavili Jakabov palác v Košiciach.

Charakteristika erbu

Skároš erb

Motív erbu pochádza z pečate obce, ktorej história a vznik sa datuje do roku 1840 a zobrazuje motív prírody a zamestnania.

Samotný erb obce Skároš tvorí biely štít, v ktorého spodnej časti je vyobrazená zelený vŕšok, na ktorom stojí zlatý voz naložený drevom zlatej farby. Vo vrchnej časti erbu sú vyobrazené tri veľké zelení listnaté stromy, ktoré vyrastajú zo zeleného vŕška.

contentmap_plugin

Tags: Skároš

mas loga