Nižný Čaj

Erb obce Nižný Čaj

Počet obyvateľov: 278
Rozloha: 295 ha

Adresa Obecného úradu: Nižný Čaj č. 42, 044 16 Nižný Čaj
Telefón: 055 / 72 95 706
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.niznycaj.ocu.sk

Informácie o obci

Obec Nižný Čaj leží na miernych svahoch v pohorí Slanských vrchov, v údolí riečky Olšava. Prvá písomná zmienka o obci je datovaná do roku 1335, kedy bola obec majetkom jednej vetvy z rodu Aba, avšak pravá strana rieky Olšavy, kam patrí aj obec Nižný Čaj, bola osídlená už v 9. a 10. storočí.

V polovici 18. storočia bolo územie obce obývané Slovákmi a Maďarmi. Maďarská populácia bola však dominantná, o čom svedčí aj súpis vierovyznaní. V roku 1908 bola na pôde obce postavená štátna škola a v roku 1926 rímsko – katolícky kostol. Roky 1715 – 1720 neboli pre obec Nižný Čaj veľmi priaznivé, nakoľko došlo k jej vyľudneniu. Vtedajší súpis hovorí, že v tomto období v obci žili len tri sedliacke rodiny. Vyľudnenie mali na svedomí morové epidémie a taktiež aj Rákocziovské povstania.

V obci sa nachádza rímsko-katolícky kostol Krista kráľa pochádzajúci z roku 1926 a zvonica reformovanej cirkvi z 80-tych rokov 20. storočia. Zaujímavou je aj budova školy postavená v roku 1908.

Charakteristika erbu

Nižný Čaj erb

Motív erbu obce Nižný Čaj sa nesie v duchu tradičného poľnohospodárstva a zamestnania.

Samotný erb tvorí modrý štít, v ktorého spodnej časti je vyobrazený vrch zlatej farby a z jeho pravej časti vyrastá strieborný kolík. V strede erbu nad zlatým vrchom je umiestnené poľnohospodárske náčinie striebornej farby, konkrétne lemeš a čerieslo

contentmap_plugin

Tags: Nižný Čaj

mas loga