Nižná Myšľa

Erb obce Nižná Myšľa

Počet obyvateľov: 1 662
Rozloha: 1 261 ha

Adresa Obecného úradu: Obchodná 104, 044 15 Nižná Myšľa
Telefón: 055 / 6980 124
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.niznamysla.sk

Informácie o obci

Obec Nižná Myšľa je situovaná na rozhraní Košickej kotliny a úpätia Slanských vrchov. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1270, no so samotným osídľovaním tohto územia sa začalo už skôr.

O dobách osídlenia tohto územia hovoria archeologické nálezy, ktoré boli nájdené na nálezisku Várhegyi ale aj inde v okolí obce. V rokoch 1800 až 1700 p.n.l. bola na vrchu Várhegyi založená opevnená osada. Je to jedno z najvýznamnejších nálezísk z doby bronzovej nielen na Slovensku ale aj v celoeurópskom meradle. V praveku i stredoveku viedli cez územie dnešnej obce významné obchodné cesty. V Nižnej Myšli žilo v 11. a 12. storočí prevažne slovanské obyvateľstvo, začiatkom 18. storočia vplyvom stavovských povstaní Rákocziovcov a morových epidémií obec takmer zanikla.
Južne od obce za riekou Olšava sa nachádzajú základy sakrálnej stredovekej pamiatky. Zachovali sa tu takmer 1 meter vysoké múry, zvyšky oltárnej menzy a torzá tehlových dlážok. Pri kostole sa nachádzal aj cintorín, kde bolo nájdených 33 hrobov. V objekte kostola sa nachádzal jediný hrob a to presne v jeho strede. Osada spolu s kostolíkom zanikla pravdepodobne v 15. storočí.

V niekdajšom premonštrátskom kláštore z 13. storočia sa nachádza Obecné múzeum s exponátmi pochádzajúcimi z vykopávok z doby bronzovej. Kláštor sa nachádza vedľa rímsko – katolíckého kostola sv. Mikuláša, v areáli je veľké nádvorie a pod budovou sú podzemné chodby, ktoré údajne viedli až k lokalite Skalka.

Charakteristika erbu

Nižná Myšľa erb

Motív erbu pochádzajúci z obecnej pečate z roku 1822 zobrazuje náboženský motív, konkrétne postavu svätého Mikuláša.

Samotný erb tvorí zelený štít, ktorého dominantou je postava biskupa v striebornom rúchu so zlatými aplikáciami. Na hlave má mitru striebornej farby, so zlatým lemom a krížom zlatej farby, jeho pravá ruka je pozdvihnutá na žehnanie a v ľavej ruke má uchopenú biskupskú palicu zlatej farby. V pravom hornom rohu erbu je vyobrazená zlatá šesťcípa hviezda.

contentmap_plugin

Tags: Nižná Myšľa

mas loga