Nižná Hutka

Erb obce Nižná Hutka

Počet obyvateľov: 582
Rozloha: 435  ha

Adresa Obecného úradu: Ortášska 85, 040 18 Košice
Telefón: 055 / 685 23 04
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.niznahutka.sk

Informácie o obci

Obec Nižná Hutka sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Košickej kotliny, na ľavom brehu rieky Torysa. Prvá písomná zmienka o obci siaha do roku 1335, no jej samotná história je oveľa staršia. Majiteľom obce bola až do roku 1918 Abovská stolica.

Pôvodní obyvatelia obce sa živili poľnohospodárstvom, uhliarstvom a domácimi remeslami – hlavne tkáčstvom. Kontinuita pôvodného slovenského obyvateľstva bola na území obce v časoch 13. až 16. storočia pretrhnutá a opätovné poslovenčovanie začalo opäť až v 17. storočí.

V roku 1648 bol v obci postavený prvý kostol reformovaných kresťanov aj napriek skutočnosti, že v obci tvorili menšinu. Bol postavený na mieste starého cintorína. Rímsko – katolícky chrám v obci absentoval a z toho dôvodu veriaci chodievali na bohoslužby do okolitých obcí pešo. V obci sa nachádzala len malá kaplnka, v ktorej sa veriaci stretávali a tento fakt ich podnietil k výstavbe vlastného chrámu, s ktorou sa začalo až v roku 1982. Kostol vyrástol na základoch starej budovy školy.
Atrakciou v obci je strelnica, ktorá ponúka zastrešené strelecké stavy pre streľbu z krátkych a dlhých guľových zbraní ale aj brokových zbraní pre členov klubu ale aj verejnosť.

Charakteristika erbu

Nižná Hutka erb

Motív erbu zobrazuje poľnohospodárske náčinie a pochádza z obecnej pečate, ktorej vznik sa datuje na prelome 18. a 19. storočia.

Erb Obce Nižná Hutka tvorí zelený štít, v ktorého strede je vyobrazené poľnohospodárske náčinie – lemeš a čerieslo v striebornej farbe. Náčinie je doplnené tromi hviezdami so šiestimi cípmi v zlatej farbe.

contentmap_plugin

Tags: Nižná Hutka

mas loga