Kokšov – Bakša

Erb obce Kokšov – Bakša

Počet obyvateľov: 1 146
Rozloha: 357 ha

Adresa Obecného úradu: Obec Kokšov-Bakša 178, 044 13 Valaliky
Telefón: 055 / 699 9892
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.koksovbaksa.sk

Informácie o obci

Obec Kokšov – Bakša je situovaná 13 km od mesta Košice, v Košickej kotline na pravom brehu rieky Hornád. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1302. V tých časoch bola známa pod názvami ako Boxa alebo Baxa, dnešný názov obce sa ustálil až po roku 1945.

Obec bola zemianskou dedinou s tradičným poľnohospodárskym charakterom. Prevažne poľnohospodárskou činnosťou a drobnými remeslami sa živilo aj pôvodné obyvateľstvo. Roky 1739 – 1742 boli pre obec veľmi ťažké, nakoľko bola sužovaná morovou epidémiou, ktorá mala za príčinu takmer kompletné vyľudnenie Kokšov – Bakše. Tradičné príbytky obyvateľstva tohto územia z prvej polovice 20. storočia predstavujú prízemné murované domy postavené z nepálenej tehly, orientované do ulice. Od roku 1945 obec zaznamenala značný nárast obyvateľstva a postupne strácala poľnohospodársky charakter.

V obci Kokšov – Bakša sa nachádza majestátny rímsko – katolícky kostol zasvätený Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Chrám vybudovali v rokoch 1949 – 1952 a požehnaný bol v roku 1953. Každého zaujme príťažlivou architektúrou čerpajúcou z gotického štýlu. Projekt na tento kostol priniesli dedovia z Ameriky.

Charakteristika erbu

Kokšov – Bakša erb

Motív erbu obce Kokšov – Bakša zobrazuje prírodu a pochádza zo starej pečate obce.

Samotný erb je tvorený červeným štítom, v ktorého spodnej časti je znázornená hladina rieky preťatá poloblúkom, spoza ktorého vyrastajú tri listnaté stromy. Vo vrchnej časti erbu na pravej strane je znázornený polmesiac zlatej farby a na ľavej strane je umiestnená zlatá šesťcípa hviezda.

contentmap_plugin

Tags: Kokšov – Bakša

mas loga