Kalša

Erb obce  Kalša

Počet obyvateľov: 711
Rozloha: 462 ha

Adresa Obecného úradu: Obec Kalša, 044 18 Kalša
Telefón: 055 / 696 68 78
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.kalsa.sk

Informácie o obci

Obec Kalša sa rozprestiera na juhovýchodnom úpätí Slanských vrchov v Podslanskej pahorkatine. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1270. Obec vznikla na území, ktoré kedysi patrilo kláštorom križiakov.

V stredoveku bola obec Kalša majetkom miestnych zemepánov, no neskôr sa v dôsledku zálohy a predaja dostala do majetku mesta Košice. Obec bola pôvodne obývaná Slovákmi, no podobne ako okolité dediny sa v priebehu stredoveku pomaďarčila, avšak v roku 1773 sa tu prevažne rozprávalo po slovensky. Významným medzníkom bol pre obec rok 1715, kedy bola obec úplne vyľudnená a to v dôsledku stavovských povstaní a morových epidémií. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom, povozníctvom a drevorubačstvom. V obci sa už v tých časoch nachádzal kameňolom a píla.

Dominantou obce sú dva kostoly. Grécko-katolícky pochádzajúci z roku 1910 a rímsko-katolícky, ktorý bol postavený v roku 1995.

Charakteristika erbu

Kalša erb

Motív erbu obce Kalša sa nesie v duchu prírody a pochádza z obecnej pečate pochádzajúcej z roku 1840.

Erb je tvorený modrým štítom, v ktorého spodnej časti je vyobrazený zelený kopec, na ktorom stojí diviak striebornej farby so zlatými kopytami. V jeho pozadí sa týčia tri statné zelené listnaté stromy, nad ktorými je umiestnený polmesiac zlatej farby a zlatá sedemcípa hviezda.

contentmap_plugin

Tags: Kalša

mas loga