Haniska

Erb obce Haniska

Počet obyvateľov: 1 451
Rozloha: 1 729 ha

Adresa Obecného úradu: Haniska 248, 044 57 Haniska  
Telefón: 055 / 69 30125
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.haniska-ke.sk

Informácie o obci

Obec Haniska sa rozprestiera v Košickej kotline medzi Sokoľanským a Belžanským potokom. Toto územie bolo dokázateľne osídlené už v paleolite, keďže tu archeológovia odkryli pohrebisko pilínskej kultúry z mladšej doby bronzovej, ako aj sídlisko z hallšatattskej kultúry zo staršej doby železnej. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1267, kedy kráľ Štefan V. daroval územie obce pod vtedajším názvom Enecza magistrovi Poušovi a jeho bratovi Dominikovi. Už v tých časoch sa jednalo o rozvinutú obec.

Ako niektoré okolité obce tohto územia, tak aj obec Haniska bola sužovaná stavovskými povstaniami, protitureckými vojnami ako aj morovou epidémiou, čoho následkom bolo vyľudnenie územia a rapídny pokles obyvateľstva.

V období stredoveku bola obec Haniska pomaďarčená, tento stav sa zvrátil na prelome 17. a 18. storočia príchodom početnejšej skupiny Slovákov. Od konca 18. storočia sa obec vyvíjala ako poddanské zemepánske mestečko s jarmočným a trhovým právom. Pôvodní obyvatelia obce sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom. V roku 1656 bol na území obce postavený rímsko – katolícky kostol, ktorý bol spočiatku zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi, no od polovice 18. storočia už sv. Jánovi Nepomuckému. V 18. storočí prešiel kostol rekonštrukciou a prestavbou, ktorej vizuálny výsledok sa zachoval dodnes

Charakteristika erbu

Haniska erb

Motívom erbu pochádzajúcim z obecnej pečate z 18. storočia je poľnohospodárstvo a dozretá úroda na poli.

Samotný erb tvorí modrý štít, v ktorého spodnej časti je vyobrazené pole zlatej farby, na ktorom stojí mužská postava v striebornom odeve, v čiernych topánkach a zlatom klobúku na hlave. Vo svojej pravej ruke má uchopené tri zlaté klasy a v jeho pozadí z poľa vyrastajú ďalšie štyri zlaté klasy na listnatých steblách.

contentmap_plugin

mas loga