Gyňov

Erb obce Gyňov

Počet obyvateľov: 621
Rozloha: 538 ha

Adresa Obecného úradu: Čanianska 3, 044 14 Gyňov  
Telefón: 055 / 699 9119 
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.              
Web: www.gynov.ocu.sk

Informácie o obci

Obec Gyňov je situovaná približne 20 km od krajského mesta Košice, neďaleko toku rieky Hornád. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1255, kedy vystupovala pod názvom Gunu potok a bola vo vlastníctve Abovsko – turnianskej župy. Na území obce Gyňov sú evidované nálezy prakticky zo všetkých období praveku i zo stredoveku. Nálezy z obdobia paleolitu sa našli najmä na terasách západne od obce.

Obyvatelia obce sa živili tradične poľnohospodárstvom ako aj rôznymi remeslami. Príbytky pôvodných obyvateľov boli veľmi jednoduché, boli postavené z kameňa, murované a strecha bola tvorená slamenou alebo rákosovou prikrývkou. V minulom storočí v povojnovom období dochádza k prechodu z poľnohospodárskej malovýroby na poľnohospodársku veľkovýrobu. V roku 1952 bolo v obci založené JRD, boli konfiškované cirkevné majetky a majetky veľkých gazdov. Počas vojny bol v obci zničený okrem iného aj kostol, ktorý sa vďaka cirkevným zbierkam a aj podpore iných obcí podarilo v roku 1946 znovu postaviť.

Cez obec prechádza cyklotrasa Košice – Sárospatak, ktorá je na území Slovenskej republiky trasovaná cez obce Skároš – Ždana – Čaňa – Gyňov a Trstené pri Hornáde. Za návštevu stoja aj neďaleké mŕtve ramená Hornádu, ktoré vytvárajú výborné podmienky na nenáročnú turistiku.

Charakteristika erbu

Gyňov erb

Motív erbu obce Gyňov sa nesie v duchu poľnohospodárstva a zobrazuje viaceré motívy z tohto odvetvia. Erb bol vytvorený na základe pečate obce pochádzajúcej z roku 1784.

Erb tvorí červený štít, v ktorého spodnej časti je zobrazený kopec zelenej farby, po ktorom beží zlatý zajac. Vo vrchnej časti erbu sú vyobrazené tri zlaté klasy, ktoré vyrastajú zo zeleného kopca a po ich oboch stranách je umiestnené strieborné poľnohospodárske náčinie – lemeš a čerieslo.

contentmap_plugin

Tags: Gyňov

mas loga