Varovanie

Zlyhalo načítavanie XML súboru.

Čaňa

Erb obce Čaňa

Počet obyvateľov: 5 633
Rozloha: 1 155 ha

Adresa Obecného úradu: Osloboditeľov 22, 044 14 Čaňa
Telefón: 055 / 69 99 206
Email:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.obeccana.sk

Informácie o obci

Obec Čaňa je situovaná na pravom brehu rieky Hornád, 15 km juhovýchodne od krajského mesta Košice. Prvá písomná zmienka o obci, ktorá bola majetkom známeho rodu Aba sa datuje do roku 1164.

Archeologické nálezy z územia však dosvedčujú, že obec, resp. vtedajšia usadlosť existovala už v dobe kamennej. Podľa vysokého počtu nájdených hrobov a pohrebísk je možné usúdiť, že už v tých časoch sa jednalo o rozsiahlu obec. Od tých čias až po dnešok sa obec nepretržite rozvíja a napreduje. Obyvateľstvo obce sa živilo tradične poľnohospodárstvom. Okrem tejto činnosti obyvatelia mleli múku na mlyne, ktorý bol poháňaný parným a vodným pohonom, ktorú následne vyvážali do Haliča, Čiech a Sliezka. V roku 1854 začala v okolí obce ťažba štrku, v dôsledku čoho vznikli štyri štrkoviská. Dnes sa štrk ťaží už len v jednom z nich a ostatné slúžia na rekreáciu. Najznámejšie je jazero Tajvan, ktoré ako jediné má vybudovanú infraštruktúru vhodnú pre turistický ruch.

Obci dominujú dva kostoly. Katolícky kostol zasvätený Menu Preblahoslavenej Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1949 na mieste pôvodného gotického kamenného kostola, ktorý pochádzal z roku 1386 a Reformovaný kostol pochádzajúci z roku 1831, dnes už zrekonštruovaný.

Charakteristika erbu

Čaňa erb

Motív erbu pochádza z obecnej pečate z roku 1830 a zobrazuje symboliku poľnohospodárstva a zvierat.

Erb je tvorený modrým štítom, v ktorého spodnej časti sa nachádza lúka zelenej farby, na ktorej sedí veľká labuť striebornej farby so zlatým zobákom. V pravej časti erbu je situovaná zlatá ryba so striebornými plutvami a naľavo od labute zo zeme vyrastá zlatý klas. V strede vrchnej časti erbu je umiestnená zlatá šesťcípa hviezda.

contentmap_plugin

Tags: Čaňa

mas loga