Bohdanovce

Erb obce Bohdanovce

Počet obyvateľov: 1 065
Rozloha: 593 ha

Adresa Obecného úradu: Bohdanovce 142, 044 16 Bohdanovce
Telefón: 055 / 729 44 05
Email:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web:  www.bohdanovce-ke.sk

Informácie o obci

Obec Bohdanovce je situovaná vo východnej časti Košickej kotliny neďaleko Slánskeho priesmyku. Prvá písomná zmienka o vzniku obce sa datuje do roku 1335 a vznikla zlúčením dvoch pôvodných obcí, a to Garboviec a Bohdanoviec.

Územie obce bolo osídlené viacerými kultúrami. Bolo tak hlavne vďaka výhodnej strategickej polohe obce. Dôkazom osídlenia územia obce už v dávnych predhistorických dobách, sú artefakty zo staršej doby kamennej, alebo odkryté rozsiahle sídlisko bukovohorskej kultúry s početnou nájdenou keramikou. Okolo roku 1850 na následky cholery, ovčích kiahní a týfusu zomrela v obci viac ako polovica obyvateľstva.

Ďalšia smutná udalosť zasiahla obec v roku 1885, keď veľká časť obce vrátane kostola a fary vyhorela. V stredoveku bola na území obce pretrhnutá kontinuita slovanského obyvateľstva a bol zaznamenaný veľký príliv maďarského obyvateľstva. Pôvodní obyvatelia sa živili predovšetkým tradičným poľnohospodárstvom.

Obci dominuje nádherný reformovaný kostol, ktorý pochádza z roku 1637, zvon vo veži tohto kostola bol uliaty v Prešove v r. 1640 majstrom Jurajom Wienom.

Charakteristika erbu

Bohdanovce erbMotív erbu je inšpirovaný výjavom z obecnej pečate, pochádzajúcej z roku 1840 a zobrazuje tradičnú poľnohospodársku a pracovnú činnosť.

Erb tvorí štít zelenej farby, v ktorého spodnej časti je zobrazené pole čiernej farby z dvomi zlatými pásmi, na ktorom stojí roľník v striebornom odeve, v zlatých topánkach a zlatom klobúku na hlave. V rukách má uchopené držadlá zlatého pluhu, ktorý ťahajú dva voly striebornej farby so zlatými kopytami a parožím. Nad ním sa vznášajú dva vtáky striebornej farby so zlatými zobákmi a nad nimi vo vrchnej časti erbu je situovaní strieborné slnko so zlatými lúčmi.

contentmap_plugin

Tags: Bohdanovce

mas loga