Blažice

Erb obce Bara

Počet obyvateľov: 589
Rozloha: 340 ha

Adresa Obecného úradu: Blažice 53, 044 16 Bohdanovce
Telefón: 055 / 694 11 06
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.obecblazice.sk

Informácie o obci

Obec Blažice sa rozprestiera v Olšavskej doline, konkrétne na ľavom brehu rieky Olšava. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1245, kedy bola známa pod názvom Vila Balugd.

V obci a jej samotnom okolí bolo nájdených množstvo archeologických artefaktov a hrnčiarskych pecí pochádzajúcich z 2. až 4. storočia. Vďaka týmto nálezom je obec známa keramikou ,,blažického typu‘‘, ktorá je uvádzaná aj v odbornej literatúre. Nájdené zvyšky hrnčiarskych pecí dokazujú, že na území Blažíc sa nachádzalo jedno z dôležitých centier hrnčiarskej výroby, ktoré produkovalo keramiku, ktorá bola zdobená bohatou škálou vtláčaných kolkov. Práve kolok v podobe sediaceho vtáka je typickým znakom blažickej keramiky. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom a chovom srnčej zveri. Popri spomenutých tradičných spôsoboch obživy sa vo veľkej miere v obci rozvíjali aj rôzne druhy remesiel.

Dominantou obce je gotický kostol, zasvätený patrónovi sv. Michalovi, ktorý bol postavený v 15. storočí. Hlavný neskorobarokový oltár pochádza z pol. 18. storočia v novom prevedení, zostavený so sochou sv. Michala archanjela. V obci má už takmer 40 ročnú históriu tradičný Beh Olšavskou dolinou, ktorý sa beží z Blažíc cez Ďurkov, Ruskov, Olšovany, Vyšný Čaj, Nižný Čaj, Bohdanovce a späť do Blažíc.

Charakteristika erbu

Blazice erb

Motív erbu obce Blažice pochádza z obecnej pečate, ktorej história sa datuje do roku 1840 a zobrazuje motív poľnohospodárstva, konkrétne zber úrody.

Samotný erb je tvorený zeleným štítom, v ktorého spodnej časti je situovaná ženská postava odetá v červenej sukni so striebornou zásterou, bielej blúzke s čiernym lajblikom a na hlave má šatku červenej farby. O svoje ľavé plece má opreté hrable zlatej farby. Vo vrchnej časti erbu, priamo nad ňou je vyobrazený strieborný voz naložený zlatou kopou sena, ktorý ťahá strieborný kôň so sediacim pohoničom.

contentmap_plugin

Tags: Blažice

mas loga